260 dage helt alene. Og et arbejdsliv, hvor man aldrig arbejder alene.
Den 6. oktober kommer Christian Liebergreen til Harmonien med to vidt forskellige fortællinger samlet på én aften.
I første del tager han os med jorden rundt.
260 dage alene på havet. Uden at gå i land.
Med udgangspunkt i bogen 11 meter frihed fortæller Christian om sin solojordomsejling – om de fysiske udfordringer, men mindst lige så meget om det, der sker oppe i hovedet, når dagene bliver til uger og måneder, og man kun har sig selv at læne sig op ad.
Hvordan bliver man ved?
Hvordan holder man sig selv oppe?
Og hvordan bevarer man nogenlunde forstanden, når horisonten og bølgerne er det eneste selskab?
Efter pausen skifter vi havet ud med luften.
I dag er Christian en del af SAR-redningshelikopterteamet, som blandt andet har base i Skrydstrup. Her er virkeligheden en helt anden. Nu handler det om samarbejde, træning og om at kunne stole på hinanden, når hvert sekund tæller.
Christian fortæller om arbejdet ved redningshelikopterne og tager os med ind i nogle af de oplevelser, teamet møder, når alarmen går.
Fra 260 dage, hvor du kun kan stole på dig selv – til et arbejde, hvor du er fuldstændig afhængig af andre.
To verdener. Én aften.
Christian Liebergreen – 2 i 1 foredrag
6. oktober 2026 kl. 19.00–21.00


