Toner fra Badehotellet – et swingende musikalsk show med manden bag Hr. Weyse
“Det her show er Jens Jacobs kærlighedserklæring til publikum – og du kan mærke det i hver eneste tone og joke.” – Edvard
Når manden bag Hr. Weyse træder på scenen sammen med sine musikere, venter der publikum en energisk og underholdende oplevelse, fyldt med musikalsk præcision og humor i topklasse. Repertoiret byder på en stribe uforglemmelige hits – blandt andet klassikere som As Time Goes By, Mig & Maggeduddi, Under My Skin og mange flere. Sange og melodier, der i høj grad er blevet en fast del af Badehotellets DNA.
Med The Seaside Swing Orchestra i ryggen inviterer Jens Jacob Tychsen publikum ind i en verden af musik, nostalgi og humor, når klassikere fra 20’erne, 30’erne og 40’erne bringes til live i et fortryllende mix af sang, anekdoter, comedy og tryllerier.
Jens Jacob Tychsen om showet:
“Opgaven for mig har været at skabe et underholdningsshow, som vækker genkendelse og tryghed hos publikum, men som samtidig har overraskelsen i højsædet.
Det bliver også MIN måde at få sagt ordentligt farvel og sende et stort og dybfølt TAK til alle de seere og trofaste fans, som har taget så overvældende godt imod vores lille serie – og skuespillerfrikadellen Weyse.
Den mest noble kunst i verden er at kunne glæde andre, og jeg vil gøre alt, hvad der står i min magt, for at indfri dette.
Det bliver fest og farver. Det bliver show for alle pengene.
En lille smule selvoptaget – og MEGET, MEGET morsomt.”


